Wydarzenia 2019/2020 \ Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia jest obchodzony w przestrzeni internetowej. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. W tym trudnym okresie uczniowie naszej szkoły, pomimo wielu obowiązków postanowili wziąć udział w konkursie czytelniczym, za co Im bardzo dziękuję. Celem konkursu była promocja czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowania literaturą. Konkurs odbywał się w trzech grupach wiekowych: klasy I-III plastyczny „Książka jak z bajki”, klasy IV-VIplastyczny„Czytam, więc jestem” i literacki w klasach VII-VIII „Książka, przyjaciółka godna szacunku”. Biorąc pod uwagę ilość prac i staranność ich wykonania, podjęto decyzję, że wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody po powrocie do szkoły.

A oto prace konkursowe oraz recenzje książek:

Image title

Image title


Image title

Image title

Image title


Image title


        Recenzja książki ,,78-piętrowy domek na drzewie.’’ przygotowana przez uczennicę klasy VI a - Kornelię Stefaniak


,,78-piętrowy domek na drzewie.’’

Andy Griffiths


,,Książka, przyjaciółka godna szacunku’’


Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ jest 6 tomem serii, której czytałam i bardzo mi się podobała... Świetna seria książek z oryginalną fabułą i przezabawnymi ilustracjami. Ten tom śmiało mogę stwierdzić, że był najlepszy! Przyciągał mnie również kolorową okładką ze zwariowanym domkiem; od razu widać, że będzie wesoło się działo w książce. Okładka wręcz zachęcała do przeczytania. Oglądając ją wyobrażałam sobie bohaterów, którzy mają 78-piętrowy domek na drzewie. Treść napisana lekkim i zrozumiałym językiem, przez co bardzo dobrze i szybko mi się ją czytało, pomimo dosyć dużej ilości stron. Gdy zaczęłam ją czytać uśmiech nie schodził mi z twarzy. Było bardzo dużo wesołych historii Andego i Terrego np.: jak pokonać bardzo złą kaczkę, o wilku w krowiej skórze, o krowach agentach, sądzie z mechanicznym sędzią Młotosławem Bęc-Walskim, Terrynówekowie (obłąkaną mieścinę pełną klonów Terry’ego). Andy oraz Terry zabierają nas do swojego magicznego domku na drzewie, w którym nie ma rzeczy niemożliwych. Dodatkowo mogłam popatrzeć na załączone czarno-białe śmieszne ilustracje-których było bardzo dużo, wnioskuję że autor musiał mieć duże poczucie humoru. Oczywiście wdrożyłam fikcję literacką, która oddzieliła mnie od rzeczywistości i zmusiła mnie także do rozmyślania nad przyjaźnią. Wątek przyjaźni był istotnym składnikiem lektury. Książka jest bardzo ciekawa i wciągająca.

Czytałam już wiele książek, ale ta wyżej wymieniona tak urzekła moje serce, że została jedną z moich ulubionych książek. Z pewnością zasługuje na miano „Przyjaciółki godnej szacunku”. Czytanie tej książki umiliło mi czas i ciekawy sposób na nudę. Polecam przeczytajcie i wejdźcie w ten zwariowany świat autora oraz sami sprawdźcie, czy się ze mną zgadzacie.


            Recenzja książki ,,Był sobie Pies 2’’ przygotowana przez uczennicę klasy VI a - Zuzannę Pompałę:


„Książka, przyjaciółka godna szacunku”


,,Był sobie Pies 2"Książka pod tytułem ,,Był sobie pies 2", której autorem jest W. Bruce Cameron opowiada o losach psa, który w swoim życiu miał już parę imion i wcieleń.

Tym razem powraca,  aby zająć się małą Clarity June - jedną z wnuczek swojego poprzedniego właściciela. Niestety, nieoczekiwane wydarzenia krzyżują przyjaźń głównego bohatera z 5-letnią dziewczynką. Kiedy powraca, w kolejnym wcieleniu spotyka nastoletnią Clarity. Dziewczynka nadaje mu imię Molly. Pies rozumie wówczas, że jego misja na ziemi nie została jeszcze ukończona, co oznacza, że musi pilnować i strzec dziewczynki. Wie,  że musi być dzielnym psem i tym razem  musi zrobić wszystko, aby pomóc ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość i zrealizować jej marzenia. Zdaje sobie też sprawę, że będzie musiał po raz kolejny odejść, by znów powrócić w kolejnym wcieleniu .

Ta książka, to piękna i wzruszająca opowieść o oddaniu, poświęceniu i przyjaźni psa z człowiekiem. Uważam, że  warto przeczytać tę książkę, ponieważ  jest ona znakomitym dowodem na to, że psy to najcudowniejsze stworzenia  na ziemi, często o dużo piękniejszym sercu niż ludzie.