"Mitologujemy" \ 13 Wizyta na Akropolu


Z wizytą na Akropolu

     Lekcja z wizytą na Akropolu została przeprowadzona w klasie II b.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze informacje dotyczące Akropolu. Odbyli także wirtualny spacer przy pomocy aplikacji Google Art&Culture, podczas którego mogli podziwiać zgromadzone tam eksponaty. Dowiedzieli się również, w jaki sposób zaplanować realną wizytę w muzeum (dojazd, ceny biletów, godziny otwarcia itp.).

Akropol – czym jest najsłynniejsze wzgórze Aten

       Akropol majestatycznie góruje nad Atenami. Ze wzgórza rozciąga się panorama całego miasta, a nocą najsłynniejszy zabytek stolicy Grecji jest pięknie podświetlony. Wejście na Akropol jest dość strome, pełne krętych ścieżek, a aby uniknąć największych kolejek, najlepiej udać się od razu do

tylnego wejścia.

         Na Akropolu (z greckiego akropolis – górne miasto), otoczonym soczyście zieloną roślinnością, w czasach starożytnych wzniesiono cytadelę. Miejsce stało się święte, ale pierwotne zabudowania nie przetrwały. Ruiny odbudowanych czczonych świątyń przetrwały natomiast do dziś. Na wzgórzu znajdują się Partenon, Apteros, Propyleje, Erechtejon, sanktuarium Artemidy Brauronia, Pinakoteka.

          Przed wyprawą na Akropol należy sprawdzić trasę na wzgórze – może okazać się zbyć trudna i męcząca dla osób niepełnosprawnych lub z małymi dziećmi, zwłaszcza latem. Nie można się natomiast zniechęcać ustawionymi rusztowaniami czy trwającymi pracami konserwacyjnymi, bowiem od 1834 roku archeologowie wciąż odnajdują na terenie Akropolu przedmioty kultury antycznej, które są następnie przenoszone do pobliskiego Muzeum Akropolu.

 

Akropol – godziny otwarcia

       Na Akropol można wejść codziennie od 8 do 15. Ostatnie wejścia planowane są zazwyczaj maksymalnie na okolice godziny 14.30, ale lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili, bo ze względu na długa kolejkę turystów można nie wejść na Akropol w wybranym dniu. Wzgórze jest nieczynne dla zwiedzających w najważniejsze święta w Grecji: 1.01, 25.03, 1.05, 25.12, 26.12 oraz w trakcie Wielkanocy.

      Akropol najlepiej zwiedzać poza weekendami, z samego rana, kiedy jest najchłodniej (w upały słońce grzeje tam bardzo silnie) i nie dotarły tam jeszcze zorganizowane wycieczki autokarowe. Na wyprawę po całym wzgórzu rezerwuje się co najmniej trzy godziny. Obowiązkowo trzeba również odbyć spacer po promenadzie dookoła Akropolu.


 Akropol – cennik biletów

         Normalny bilet na Akropol kosztuje 20 euro, ulgowy to połowa tej ceny. Co ciekawe, po okazaniu ważnej legitymacji studenci z krajów Unii Europejskiej wchodzą na Akropol za darmo, podobnie jak dzieci i młodzież do 18. roku życia (tylko z ważnym dokumentem ze zdjęciem).

        Loty do Aten można znaleźć juz za niewiele ponad 200 zł od osoby

w obie strony. Transfer z lotniska do centrum miasta autobusem to wydatek rzędu kilku euro (bilet normalny kosztuje 3,20).